Brzuch w opałach? Wiemy, jak temu zaradzić!

Dobre jedzenie przynosi ukojenie dla ciała i ducha. Niestety nie zawsze… Czasem to, co najbardziej cieszy podniebienie, może powodować nieprzyjemne dolegliwości trawienne, sprawiać, że czujemy się ciężko, mamy bóle brzucha czy zaparcia. Dodatkowo czynniki takie jak stres czy brak aktywności fizycznej zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu dolegliwości.

Wstydliwy problem? Obalmy tabu! Zdrowa porcja faktów

Zarówno bóle brzucha jak i zaparcia stanowią powszechny i często występujący problem. Częstość występowania zaparć w zdrowej populacji Europy wynosi średnio 17,1%, w Polsce wskaźnik ten to ok. 30%. Oznacza to, że co trzecia osoba w Polsce boryka się z zaparciami!

Statystyki pokazują równocześnie, że jedynie ok. 8% Polaków zgłasza występowanie problemów z zaparciami, co pokazuje, że nadal dolegliwość ta należy do wyjątkowo wstydliwych, a mówienie o niej pozostaje w sferze społecznego tabu.(1)

Szacuje się także, że niemal 1/4 populacji mieszkańców kuli ziemskiej cierpi z powodu bólów skurczowych brzucha, a prawie 1/3 pacjentów doświadcza bardzo silnego bólu przynajmniej raz w tygodniu.(2)

Czemu więc tak mało mówimy o dolegliwościach, które tak często nas dotykają? Uważamy bowiem bóle brzucha za problem błahy, a zaparcia za temat wstydliwy. Tymczasem bywają one niezwykle uciążliwe. Pogarszają samopoczucie, zmniejszają radość i satysfakcję, jaką czerpiemy z codziennych aktywności oraz obniżają naszą efektywność. Zacznijmy o nich mówić otwarcie! Dowiedzmy się, co możemy zrobić, aby im zapobiegać, a gdy mimo wszystko się pojawią, jak bezpiecznie i skutecznie leczyć te dolegliwości.

Warto pamiętać, że w walce z dolegliwościami takimi jak zaparcia i bóle brzucha mamy sprawdzonych i skutecznych sprzymierzeńców – Buscopan i Dulcobis.

Po pierwsze – zapobiegać i eliminować przyczyny

To jak żyjemy i jak się odżywiamy ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów brzucha i zaparć, powinniśmy pamiętać o kilku, wydawałoby się banalnych, ale niezwykle ważnych zasadach:

• Ograniczmy tłuszcze – są one ciężkostrawne dla organizmu, który czasem nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych, co może doprowadzić do skurczowych bólów brzucha i zaparć.
• Unikajmy stresu – nadmierne napięcie emocjonalne nie tylko wpływa na nasilone skurcze mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, co jest przyczyną odczuwanego bólu, ale także osłabia perystaltykę jelit, czego efektem może być występowanie zaparć.
• Ruszajmy się – aktywność fizyczna wspomaga prawidłowe funkcje układu pokarmowego, m.in. korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, a także zmniejsza nadmierne napięcie mięśni gładkich.

Niestety codzienny, zabiegany styl życia nie sprzyja właściwemu dbaniu o siebie. Nie zawsze mamy możliwość i siłę by przestrzegać powyższych wskazań. W takich sytuacjach powinniśmy wiedzieć, jak możemy właściwie i skutecznie sobie pomóc.

Po drugie – skutecznie i bezpiecznie leczyć

Ból brzucha często związany jest z nadmiernymi skurczami mięśni gładkich, czego przyczyną może być bardzo wiele czynników. Dochodzi do niego np. po zbyt „ciężkim” posiłku, podczas miesiączki, w przypadku wzdęć, kolki żółciowej, infekcji dróg moczowych czy w przypadku zespołu jelita drażliwego. Odruchowo sięgamy wówczas po lek przeciwbólowy. Tymczasem likwiduje on tylko objaw, nie przyczynę. Najlepszym rozwiązaniem w takim momencie jest lek zmniejszający siłę skurczu, a tym samym obniżający nasilenie bólu.

Buscopan to lek rozkurczowy, który nie maskuje bólu, a usuwa jego przyczynę – skurcz. Działa precyzyjnie w miejscu występującego skurczu i poprzez rozluźnienie napięcia mięśni gładkich narządów jamy brzusznej zmniejsza odczuwany ból. Ten cieszący się zaufaniem
milionów Pacjentów na całym świecie lek to światowy lider w swojej kategorii.(3)

przynosi ulgę od bólu brzucha rozpoczynając działanie już po 15 min. od zażycia tabletki.(4)

Buscopan FORTE szybko

Inną przyczyną bólu brzucha mogą być zaparcia. W tym wypadku należy poszukać rozwiązania, które pomoże szybko i bezpiecznie
pozbyć się zalegającej treści jelitowej. Ulgę przyniesie Dulcobis. Ten sprawdzony przez miliony konsumentów na całym
lek działa w podwójny sposób: aktywizuje perystaltykę jelit i świecie (5) zwiększa ilość wody w jelicie. W ten sposób ułatwia wypróżnienie.

Co ważne, jego efekt jest przewidywalny – zaczyna działać po 6-12 godzinach – po zażyciu wieczorem, rano przynosi ulgę. Dulcobis ma postać niewielkich tabletek w otoczce dojelitowej. Dzięki niej nie rozpuszcza się w żołądku, a pełna dawka składnika aktywnego dociera do jelita grubego i tam zostaje uwolniona. Działa w miejscu, gdzie jest potrzebna.

Warto zadbać o to, aby zawsze mieć pod ręką odpowiednie rozwiązanie na daną dolegliwość. Dzięki temu problemy ze strony brzucha zostaną rozwiązane poprzez likwidację ich przyczyn a nie jedynie objawów. Jeśli chcesz poznać więcej porad i wskazówek, jak radzić sobie z bólami brzucha i zaparciami, odwiedź strony: www.stopzaparciom.pl i www.nabolbrzucha.pl.
Buscopan – lek dostępny w aptece bez recepty, w opakowaniach:
• Buscopan FORTE (20 mg) 10 tabl. – cena ok. 18,40 PLN
• Buscopan (10 mg) 10 tabl. – cena ok. 13,30 PLN
• Buscopan (10 mg) 20 tabl. – cena ok. 19,80 PLN

Dulcobis – lek dostępny w aptece bez recepty, w opakowaniach:
• Dulcobis (5mg) 20 tabl. – cena ok. 7,50 PLN
• Dulcobis (5mg) 40 tabl. – cena ok. 13,50 PLN

Skrócona informacja o leku Buscopan FORTE

Buscopan Forte (Hyoscini butylbromidum), 20 mg, tabletki powlekane.
Wskazania do stosowania: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). Przeciwwskazania: Buscopan Forte jest przeciwwskazany u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis) i patologicznym poszerzeniem jelita
grubego (megacolon). Nie powinien być również stosowany, jeżeli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją
niektórych substancji pomocniczych nie powinni stosować tego produktu leczniczego.
Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Niemcy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18710, wydane przez URPLWMiPB

__________________________________________________________________________

Skrócona informacja o leku Buscopan

Buscopan® (Hyoscini butylbromidum), 10 mg, tabletki powlekane.
Wskazania do stosowania: Stany skurczowe przewodu pokarmowego, stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego.
Przeciwwskazania: BUSCOPAN jest przeciwwskazany: u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek inny składnik produktu; u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis); u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej, sacharozy. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Niemcy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: R/3618, wydane przez MZ.

Skrócona informacja o leku Dulcobis

Dulcobis, 5 mg, (Bisacodylum), tabletki dojelitowe.
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć. W przygotowaniu do badań diagnostycznych, w leczeniu przed i pooperacyjnym, w stanach wymagających ułatwienia defekacji.
Przeciwwskazania: Dulcobis jest przeciwwskazany u pacjentów z niedrożnością jelit, z ostrymi stanami w jamie brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrymi chorobami zapalnymi jelit oraz z silnymi bólami brzucha z towarzyszącymi mdłościami i wymiotami, które mogą być objawem poważnych chorób. Dulcobis jest również przeciwwskazany w stanach ciężkiego odwodnienia oraz u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na bisakodyl lub jakikolwiek inny składnik produktu. W przypadku rzadkich chorób genetycznych, w których występuje nietolerancja składnika pomocniczego produktu, stosowanie produktu jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny:
Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.
Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18720, wydane przez URPLWMiPB.
Nr ewidencyjny: BUSC/19/10/2014; DULC/27/10/2014
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1. Dzierżanowski T., Rydzewska G.: Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Prz. Gastroenterol. 2012; 7(5): 249-263.
Bednarczuk A., Rydzewska G.: Nawykowe zaparcie – czy można leczyć jednocześnie skutecznie i bezpiecznie? Prz. Lek. 2005; 10: 41-45.
Beata Jabłońska, Dymitr Żaworonkow et al.: Zaparcia – etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie. Postępy Nauk Medycznych s1/2011, s. 33-38 Tytgat GNJ, Paulo LG, Mueller-Lissner S, Quigley EMM, Locke GR, Helfrich I, Schaefer E.: The community prevalence of abdominal pain and cramps: a multi-national survey. DDW 2006, Digestive Disease Week, Los Angeles, 20 – 25 May 2006 (Poster)

2. http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha.html
3. Źródło: IMS Midas; wartościowe udziały rynkowe; Q2.2013 (dotyczy rodziny produktów Buscopan)
4. Źródło: Lacy B.E., Wang F., Bhowal S., Schaefer E.: On-demand hyoscine butylbromide for treatment of self-reported functional cramping abdominal pain. Scand J Gastroenterol 2013; 48 (8): 926-935
5. Na innych rynkach znany pod nazwą Dulcolax