Choroby skóry w ciąży

strona główna » CIĄŻA » CHOROBY W CIĄŻY
Najczęstszą przyczyną pojawienia się określonych schorzeń lub zmian w obrębie skóry w okresie ciąży są złożone zjawiska /hormonalne, metaboliczne naczyniowe/ zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety.
reklama


Obrazek

W związku z przebiegiem tych zmian oraz ich wpływem na obecny i dalszy stan zdrowia kobiety wyróżniamy dwie grupy zmian:

I. FIZJOLOGICZNE

1. Zmiany barwnikowe
a). Przemijające :
- przebarwienie skóry brzucha między pępkiem a spojeniem łonowym
- przebarwienie narządów płciowych
- przebarwienie w obrębie sutków

b). Utrwalone :
- U 70% kobiet pojawia się ograniczone przebarwienie skóry w obrębie twarzy tzw. maska ciążowa
- Pojawiają się nowe znamiona barwnikowe "pieprzyki"
- Mogą powiększać się już istniejące znamiona barwnikowe

2. Zmiany naczyniowe :
a). Przemijające:
- Zapalenie dziąseł
- Obrzęki twarzy, dłoni, stóp
- Rumień dłoni
- Drobne , gwiaździste rozszerzone naczynia tzw. pajączki

b). Utrwalone:
- Punkty rubinowe - punktowo, kuliście poszerzone naczynia krwionośne
- Żylaki podudzi

3. Zmiany w obrębie włosów - w okresie ciąży dochodzi do zjawiska określanego jako synchronizacja wzrostu włosów. Objawia się to zahamowaniem wypadania włosów i zwiększeniem ich ilości. Niestety, 3 - 6 miesięcy po porodzie, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Na całe szczęście włosy odrastają.

4. Zmiany w obrębie gruczołu łojowego - w początkowych miesiącach może dojść do zmniejszenia wydzielania łoju. W ostatnich 3 miesiącach oraz w okresie karmienia piersią wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe może się zwiększyć.

5. Zmiany w obrębie gruczołu potowego - u części kobiet nasila się pocenie.

II. PATOLOGICZNE

W okresie ciąży bardzo rzadko pojawiają się choroby związane li tylko z trwająca ciążą. Do najczęstszych zaliczamy:

1. Świąd skóry ciężarnych - związany jest z wolniejszą i mniej wydajną pracą przeciążonej wątroby - wzrasta ilość niezmetabolizowanych związków chemicznych np. żółci, które drażnią zakończenia nerwowe, powodując świąd.

2. Swędzącą osutkę pokrzywkowo - grudkową. Zmiany, swędzące grudki ogniska rumieniowo - obrzękowe, lokalizują się na skórze brzucha; rozpoczynają się w ostatnim trymestrze ciąży; po porodzie ustępują. U ok. 60 % kobiet z tym schorzeniem wykrywa się ogniskach zmian skórnych obecność płodowego (męskiego) DNA. Zjawisko to nazywa się: mikrochimeryzmem. Leczenie: miejscowe.

3. Opryszczkę (pemfigoid) ciężarnych - jest to choroba autoimmunologiczna, może powracać w kolejnych ciążach. Na skórze (początkowo brzucha, następnie kończynach)pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy silny świąd. W przypadkach o ciężkim przebiegu leczy się doustnymi sterydami.

4. Liszajec opryszczkowaty - schorzenie jest bardzo rzadkie i jest jedną z odmian uogólnionej łuszczycy krostkowej. Charakterystycznym objawem jest wysiew krost - drobnych pęcherzyków wypełnionych treścią ropną.
 

dr Artur Markowski
Dermatolog - Specjalista chorób skóry
V-ce Przewodniczący sekcji medycyny Estetycznej PTL
Pomorskie Centrum Medycyny Estetycznej
www.pcme.plDodaj ten artykuł:

Zobacz inne artykuły w dziale: CHOROBY W CIĄŻY
Choroby skóry w ciążyNajczęstszą przyczyną pojawienia się określonych schorzeń lub zmian w obrębie skóry w okresie ciąży są...
czytaj »
Ciąża a cukrzycaRozmowa z doc. dr Ewą Ożegowską-Wender, ginekologiem diabetologiem z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych...
czytaj »