Jak się przygotować do sprawy rozwodowej?

Rozprawa rozwodowa to jedna z najbardziej traumatycznych życiowych sytuacji. Nieprzewidywalność procesu, negatywne emocje pomiędzy małżonkami, kwestie finansowe to elementy, które z pewnością dają poczucie niepewności oraz ogromną dawkę stresu.

jak przygotowac sie do rozwoduJak zatem przygotować się do rozprawy, aby zwiększyć sobie poczucie pewności w tym trudnym momencie?

Co trzeba wiedzieć, decydując się na rozwód?

Przed wizytą u prawnika każda osoba, która zdecydowała się na rozwód, powinna zdawać sobie jednak sprawę, że sąd nie ma obowiązku orzekania rozwodu nawet w takim przypadku, kiedy oboje małżonków wyraża na to zgodę. Strony mogą otrzymać rozwód wyłącznie w momencie, kiedy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, który trzeba na sali rozpraw udowodnić.
Ważnym aspektem tego procesu jest dążenie do orzeczenia o winie jednego z małżonków. Oczywiście strony mogą zdecydować się o prowadzeniu rozprawy bez orzekania o winie. Wtedy cały proces realizowany jest z reguły znacznie szybciej i zajmuje jedną lub dwie rozprawy. Każdy dobry adwokat powinien swojemu klientowi określić na samym początku wszelkie za i przeciw prowadzenia rozprawy bez orzekania winy. Oprócz przyspieszenia szybkiego procesu tryb bez orzekania o winie jest bez wątpienia znacznie tańszy dla klienta, jednakże wyklucza staranie się o otrzymanie alimentów na własną rzecz. Co więcej, ten tryb w praktyce powoduje także, że pełna opieka nad dziećmi przyznawana jest matce. Ojcu natomiast zostają przyznane alimenty na rzecz dzieci i dodatkowo zazwyczaj w postępowaniu wyznaczany jest termin, w którym może się z nimi spotykać.

Rozwód z adwokatem czy bez?

Decydując się na rozwód, nie trzeba posiłkować się adwokatem. Wtedy oczywiście zasadniczo zmniejszają się wydatki związane z jego przeprowadzeniem. Jednakże pełnomocnik prawny z pewnością będzie trudny do zastąpienie przy przechodzeniu skomplikowanej procedury całego procesu.
Co więcej, adwokat na wstępie pomoże usystematyzować oczekiwania oraz ubierze je w określone normy prawne. „Warto już na wstępie określić wszystkie swoje priorytety, które zamierza osiągnąć się w trakcie rozwodu” – radzi adwokat Kamil Flatow z Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Sam proces rozwodowy musi opierać się bowiem na jasnych oczekiwaniach – wtedy przebiega znacznie sprawniej. Prawnik powinien także przedstawić podczas pierwszego spotkania swojemu klientowi ogólny zarys postępowania oraz wszelkie możliwości, o które może się on starać.