Lista obecności. Elżbieta Zakrzewska-Manterys

Nowa książka pt. „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa” – kolejny krok w misji edukacyjnej Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

Nowa książka pt. „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa” – kolejny krok w misji edukacyjnej Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

Od lutego nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” dostępna jest nowa książka poświęcona problematyce osób z zespołem Downa pt. „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”.
W książce znalazło się 12 wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego, które łączy jeden fakt – ich dzieci urodziły się z zespołem Downa. Inaczej niż w przypadku poprzednich wydawnictw Stowarzyszenia,
odbiorcą książki są nie tylko osoby, które na co dzień mają do czynienia z niepełnosprawnymi, ale wszyscy ci, którzy chcieliby przekonać się, czym naprawdę jest zespół Downa lub też zweryfikować swoje przekonania o tym typie niepełnosprawności. Każda z rozmów przedstawionych w książce została opatrzona fotografią autorstwa Macieja Hermana.

Pomysłodawcą książki „Lista obecności” jest Elżbieta Zakrzewska-Manterys, socjolożka i mama Wojtka z zespołem Downa. Przeprowadziła ona wywiady z dwunastoma ojcami dzieci z zespołem Downa, dziś w większości już dorosłych. Mężczyźni, z którymi rozmawiała Zakrzewska-Manterys to Gromosław Czempiński, Andrzej Horubała, Marian Jagiełka, Stanisław Krajewski, Aleksander Manterys, Władysław Sidorowicz, Krzysztof Słowiński, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Suchcicki, Witold Walkowiak, Tadeusz Woźniak, Adam Ziółkowski.

„Pewnie są w Polsce sławne postaci, które ocierają się o niepełnosprawność, ale nie dotarliśmy do nich. Sława ludzi, których ukazujemy w książce jest mniej krzykliwa, ale bardziej ugruntowana, bardziej stabilna, długotrwała. Dzięki temu „Lista obecności” zyskuje wymiar wielopokoleniowy.” – powiedział Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”, a zarazem jeden z bohaterów książki.

Każda z historii ojców opisanych w książce „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa” została zilustrowana czarno-białymi zdjęciami autorstwa Macieja Hermana, fotografa niezależnego, autora między innymi wystaw: „Miejsce rzeczywiste, miejsce wyobrażone”

Stowarzyszenie Bardziej Kochani jest członkiem Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA KRS 0000032355; Regon 017340814; NIP 118-16-03-871; PKO BP S.A. XX O/Warszawa, 91 1020 1026 0000 1402 0017 0787 i „Światłocienie snu”. Fotograf zaangażował się w projekt kierowany własnymi doświadczeniami z dzieciństwa:
Dzieciństwo spędziłem na jednym z wielu typowych polskich blokowisk. Były to jeszcze czasy kiedy wszystkie dzieci bawiły się na podwórkach, grały w kapsle, budowały statki z piasku, stawiały tamy z gliny na ulicach, po których jak rzeka spływał deszcz. Mieszkałem w „szóstce”. W „dziesiątce” mieszkał Tosiek. Gdy pojawiał się na naszym podwórku, wszystkie dzieciaki uciekały, śmiały się z niego i dokuczały mu. Tosiek był grubszym od nas chłopakiem, miał dziwną twarz, niewyraźnie mówił i chodził cały czas z krótkim patykiem w dłoni. Patrzył się na niego często i rozmawiał cicho jak z najlepszym przyjacielem. Dla nas Tosiek był po prostu „nienormalny”. Nie przypominam sobie, by jakikolwiek rodzic tłumaczył nam wtedy dlaczego Tosiek urodził się taki a nie inny, i jak my powinniśmy go traktować.