Noc muzeum. Propozycje spędzenia tego wieczoru

noc muzeum

Jak co roku w maju ośrodki kultury i muzea zachęcają do nocnego zwiedzania swoich zasobów.
„Muzeum Utracone” ponownie przed Pałacem Prezydenckim

W sobotę 17 maja br. podczas Nocy Muzeów swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz „Muzeum Utracone”. W Warszawie obejrzeć go będzie można przed Pałacem Prezydenckim. Uroczystego otwarcia pokazu dokonają znamienici goście, m.in.

Minister Maciej Klimczak – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie artystyczne, gdyż ilustracje do filmu stworzyła Marta Ignerska, a muzykę skomponował Envee.

„Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania” „Muzeum Utracone” daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej – szacuje
się, że to przeszło 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Straty te to efekt rabunków, kradzieży oraz zniszczeń. Szacowana, tuż po wojnie, liczba 516 tyś. zagrabionych dzieł sztuki, uwzględniała jedynie najbardziej wartościowe kolekcje z kilku
zaledwie województw. Wśród strat wojennych znajdują się dzieła wielkich mistrzów, m.in.: Rafaela, Carracciego, Brueghela, van Dycka, Matejki, Malczewskiego, Kossaka czy Wyspiańskiego. Niektóre z nich wróciły do swoich właścicieli, inne zaginęły.
Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. To razem z MKiDN co roku wybieramy kolejne kolekcje dzieł utraconych do prezentowania ich na www.muzeumutracone.pl oraz w specjalnie przygotowywanych filmach.

Mimo niewielkich szans na odzyskanie straconego na przestrzeni wieków dziedzictwa kultury polskiej, warto je prezentować, by zaginione obiekty, chociaż „mentalnie” wróciły do życia i świadomości społecznej. Szczęśliwie część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać – ostatnio do kraju powróciły np. „Schody Pałacowe” Guardiego zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wyjątkowy pokaz, wyjątkowe dzieła, wyjątkowi gościePokaz filmu przed Pałacem Prezydenckim swoją obecnością uświetnią znamienici goście.

Oprócz Ministra Macieja Klimczaka, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,uroczystego otwarcia dokonają również: Minister Małgorzata Omilanowska – Podsekretarz Stanu w MKiDN, Tomasz Thun – Janowski szef biura Kultury m.st. Warszawy, Wojciech Szpil –Prezes Totalizatora Sportowego – Partnera Strategicznego Projektu oraz Paweł Tyszkiewicz, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Projekcja „Muzeum Utraconego” to niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach, i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu „Muzeum Utracone” są losy wybranych kolekcji. Film pokazuje zawikłany i zaskakujący przebieg zdarzeń prowadzących do utracenia dzieł. Zobaczymy historie związane z powstawaniem kolekcji, często dramatycznymi próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, poznamy wiele ciekawostek związanych z losami zbiorów i ich właścicieli.

W filmie zobaczymy losy kolekcji i najważniejszych obiektów utraconych z kolekcji XX.

Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku XX. Czartoryskich w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Tegoroczny pokaz został przygotowany przez wybitny zespół twórców. Za projekt i ilustracji odpowiada Marta Ignerska – wybitna graficzka, ilustratorka młodego pokolenia.

Twórcą koncepcji i realizacji animacji jest Cezary Chojnowski – współtwórca wielu międzynarodowych projektów artystycznych m.in. z K. Bednarskim, A. Konik, P. Uklańskim, A. Kalinowską. Z kolei muzykę skomponował Envee, jeden z najbardziej cenionych w Polsce producentów, DJ-ów i muzyków.

Jak przy każdym pokazie „Muzeum Utraconego” intencją twórców jest umiejętne łączenie sztuki klasycznej z nowoczesnymi formami i środkami przekazu, tak aby widowisko było jak najbardziej atrakcyjne. Za koncepcję pokazu i filmu odpowiadają Agencja IDFX i Jeremi Brodnicki. Produkcją zajęła się Agencja IDFX.

To niezwykłe widowisko Warszawiacy będą mogli obejrzeć 17 maja br. na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Centralnym punktem wydarzenia będą ekrany ustawione po bokach pomnika Księcia Józefa Poniatowskiego, na których będzie wyświetlany film. Projekcji towarzyszyć będą pokazy wizualizacji wyświetlanych bezpośrednio na murach Pałacu Prezydenckiego Oprócz tego w Warszawie, podobnie jak w roku ubiegłym, w projekt zaangażowały się Pałac w Wilanowie i Muzeum Narodowe w Warszawie.

„Muzeum Utracone” w całej Polsce Oprócz Warszawy pokaz filmu będzie można zobaczyć także w innych miastach. Będą to Kraków, Poznań i Gdańsk, który w tym roku po raz pierwszy zaangażował się w projekt „Muzeum Utraconego”.

Pokaz najszybciej obejrzą krakowianie, gdyż krakowska Noc Muzeów ma miejsce 16 maja.

noc muzeum2

Film, podobnie jak w roku ubiegłym, zostanie wyświetlony na dziedzińcu Pałacu na Wawelu, co stwarza wyjątkową oprawę architektoniczną, atmosferę i klimat pokazu. W Poznaniu pokaz wyświetlany na Placu Wolności.

Dzięki zaangażowaniu Muzeum Narodowego w Gdańsku w tym roku pokaz po raz pierwszy zobaczymy w tym mieście. Będzie on wyświetlany przed Zieloną Bramą na ul. Długi Targ, czyli w sercu miasta.

Multimedialny pokaz Muzeum Utracone rozpocznie się o 21:30. Powtarzające się projekcje filmu potrwają od 22:00 do 2:00 w nocy.

Organizatorzy Projektu SKM SAR, wyślą jak co roku płyty DVD do 600 placówek muzealnych i kulturalnych w całym kraju, tak aby mniejsze placówki mogły dodatkowo wzbogacić ofertę Nocy Muzeów prezentując zwiedzającym film – Bardzo cieszymy się, że Noc Muzeów jest już za kilka dni. Wtedy zarówno my, jak i szeroka publiczność, będziemy mogli podziwiać efekt prawie rocznej pracy. Mam nadzieję, że film zostanie obejrzany przez jeszcze większą liczbę osób biorących udział w Nocy Muzeów niż w latach ubiegłych. Jest to kluczowe w realizacji naszej misji, przywracania pamięci o utraconych dziełach, kolekcjonerach i obrońcach zbiorów oraz rozpowszechnianie wiedzy nt. strat wojennych. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pokoleń. Wierzymy również, że nasze wysiłki nadal będą przyczyniać się do kolejnych powrotów skarbów kultury do Polski. Liczymy także, że sam pokaz będzie się po prostu podobać – to będzie wyjątkowe widowisko, tworzone przez wyjątkowych ludzi – powiedziała Anna Zimecka, Wiceprezes Fundacji Ad Artis, jednego z organizatorów pokazu.

„Muzeum Utracone” także w domu Organizatorzy myśląc o osobach, które z różnych przyczyn nie będą mogły uczestniczyć czynnie w atrakcjach przygotowanych na Noc Muzeów, stworzyli możliwość obejrzenia pokazu w Internecie. Na stronie internetowej www.muzeumutracone.pl, stanowiącej na co dzień wirtualne muzeum dzieł utraconych, w czasie rzeczywistym, pojawi się najnowszy film
Muzeum Utracone. Ludzie kultury na rzecz „Muzeum Utraconego”

Główne pokazy w 2014 roku:

16 maja 2014 roku:
• Kraków, Dziedziniec na Wawelu
17 maja 2014 roku:
• Warszawa – Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego
• Poznań – Plan Wolność
• Gdańsk – Zielona Brama
Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy serdecznie zaprasza na uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy poświęconej Leopoldowi Tyrmandowi.
Uroczystość odbędzie się w pasażu Leopolda Tyrmanda przy pl. Trzech Krzyży w rocznicę urodzin pisarza, tj. 16 maja 2014 roku o godz. 12.00
W odsłonięciu tablicy weźmie udział syn pisarza Matthew Tyrmand oraz Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Po uroczystości zapraszamy na specjalne zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Muzeum Literatury poświęconej Warszawie Leopolda Tyrmanda pt. „Ulice Złego” (godz. 13.30)
Program:
12.00 rozpoczęcie uroczystości w pasażu Leopolda Tyrmanda przy pl. Trzech Krzyży
12.05 przemówienie pani prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz
12.15 przemówienie syna pisarza pana Matthew Tyrmanda
12.30 przemówienie pana Andrzeja Sadowskiego – Centrum im. Adama Smitha
12.40 czytanie fragmentów prozy Leopolda Tyrmanda przez pana Mateusza Rusina
12.50 Jazz ku pamięci Leopolda Tyrmanda – gra jazzband Old Timers
13.30 Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20: słowo o wystawie pt. „Ulice Złego” (dyrektor Muzeum Jarosław Klejnocki i autorki wystawy: Joanna Pogorzelska, Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Zuzanna Rosińska-Waś)
13.40 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Literatury na Noc Muzeów, którą rozpoczniemy już o godz. 19.00. Czynne będą wystawy: „Ulice Złego”, stała ekspozycja „Adam Mickiewicz 1798-1855″ oraz pokaz rękopisów Tadeusza Różewicza ze zbiorów Muzeum Literatury.
W programie:
· 19:10 – „Cień” – projekcja sensacyjnego dramatu społecznego z 1956 r. – sala audiowizualna ML
· od 19:30 – W kawiarni z Tyrmandem – spotkanie z Matthew Tyrmandem – sala Salve, „Projekt Tyrmand”
· 21:00-1:00 – Tymek Bryndal gra jazz
17 maja (sobota) od godz. 19.00 do 1:00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Termin: 17 maja, sobota, godz. 19.00-23.00
Wstęp wolny!
DK Zacisze po raz drugi zaprasza na Noc Muzeów. To wydarzenie dla małych, średnich i dużych! Z nami przygotujesz nadruk kolejki na warsztatach sitodruku. Zobaczysz dwie wystawy: młodych artystów z Akademii Dotknij sztuki i satyrycznych makiet kolejowych ks. Janusza Grygiera. Zaprosimy Was do rozmów stolikowych, czyli world cafe, podczas, których poszukamy kreatywnych pomysłów. Na koniec zaprosimy na wspólną Międzypokoleniową potańcówkę, którą poprowadzi Dj WIKA. Atrakcji będzie moc!

Atrakcje:
Satyryczne makiety kolejowe ks. Janusza Grygiera
Dj Wika i Międzypokoleniowa potańcówka
Widziane z okna wagonu – artystyczna gra miejska
Przynieś koszulkę, torbę lub inny materiał i weź udział w warsztatach sitodruku!
World cafe – poszukiwanie kreatywnych pomysłów
Otwarcie wystawy prac plastycznych „Paleta cudów” Akademii Dotknij Sztuki
Kartonowy pociąg – warsztaty konstruktorskie
Pokaz filmów dokumentalnych: „Stiepan” 13’ Polska 2006 i „Bocznica” 46’ Polska 2009.

Program godzinowy:
19.00 Otwarcie dwóch wystaw: „Paleta cudów” Akademii Dotknij Sztuki oraz Satyryczne makiety kolejowe ks. Janusza Grygiera
19.00-20.30 Kartonowy pociąg – warsztaty konstruktorskie
20.00-22.00 Warsztaty sitodruku z Aga Brwi
20.30-22.00 Widziane z okna wagonu – artystyczna gra miejska
22.00-23.00 Międzypokoleniowa potańcówka z Dj Wiką
19.00-23.00 World cafe – poszukiwanie kreatywnych pomysłów; Pokaz filmów dokumentalnych: „Stiepan” 13’ Polska 2006 i „Bocznica” 46’ Polska 2009; myzuka Dj WIKA.
Noc bardzo kulturalna

Warszawianie zobaczą takie perełki jak powojenna syrenka w Muzeum Neonów, białostoczanie zrobią przedwojenną fryzurę u Wolfa Karpia, poznaniacy zobaczą najlepsze zdjęcia świata, a wrocławianie – rękopis „Pana Tadeusza”. Wszystko to za darmo lub za przysłowiową złotówkę podczas jedynej takiej nocy w roku – Nocy Muzeów. Start 17 maja!

noc muzeum1
Tej marki przedstawiać nie trzeba – Noc Muzeów, której pierwsza odsłona odbyła się w Berlinie 17 lat temu, dziś na stałe wrosła w kulturalne kalendarze ponad 120 europejskich miast. Także u nas w tę jedną jedyną pachnącą majem noc przed spragnionymi kulturalnej strawy mieszczuchami otwierają swe podwoje muzea, galerie, lokalne centra kultury, teatry, kina, uniwersytety, a nawet kościoły. A w nich zatrzęsienie atrakcji: niepokazywane na co dzień zbiory, wernisaże, happeningi, spotkania z twórcami i naukowcami, premierowe pokazy, spacery, czy gry miejskie.

Będzie w czym wybierać, bo ta szczególna impreza rozrasta się z efektem kuli śniegowej, a lista miejsc do zwiedzenia liczy już sobie grube setki. Są wśród nich także przestrzenie na co dzień niedostępne, takie jak Elizeum – podziemna rotunda w stoku Skarpy Wiślanej z salonem Kazimierza Poniatowskiego, postindustrialne wnętrza praskiej Starej Drukarni PAP-u czy gabinet Komendanta Głównego Policji. To wszystko w stolicy. Trójmiasto zaprosi w teren: mieszkańcy zwiedzą z przewodnikiem kolekcję 45 murali na gdańskiej Zaspie, a – pod okiem animatorówGdańskiej Galerii Güntera Grassa – odkryją najbardziej przerażające miejsca w mieście. Muzeum Historyczne w Białymstoku kusi „Salonem fryzjerskim Wolfa Karpia”, w którym chętni uczeszą się w stylu lat międzywojennych.

Ciekawą ofertę przygotował Wrocław, który już szykuje się do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
– Pragniemy stać się rozpoznawanym w Europie centrum kulturalnym. Przyznany nam Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i coroczna frekwencja podczas Nocy Muzeów pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta. I wspólnie z Muzeum Narodowym zaprasza na wystawę „Jan Lebenstein” i do miejskiego Ratusza na pokaz mody „Wrocławski trashion”.

noc muzeum3Wiele wydarzeń rozpocznie się już w sobotnie południe – a to za sprawą najmłodszych, na których czekać będą oryginalne warsztaty i atrakcje edukacyjne, takie jak np. budowanie wielkiego fulerena, czyli cząsteczki węgla w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy własnoręczna produkcja pasty do zębów we wrocławskim Muzeum Farmacji.

Dla wrocławian zresztą przygoda z kulturą na Nocy Muzeów się nie zakończy, a raczej wtedy rozpocznie. 17 maja magistrat wystartuje z unikatowym w skali kraju programem Kod Kultury Miasta, którego uczestnicy w nowoczesny sposób zachęcani będą do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Dzięki kodom QR dostępnym na specjalnych kartach i zapisanym w aplikacji do ściągnięcia na smartfony, każdorazowa wizyta w muzeum, teatrze, kinie czy galerii zaowocuje punktami, które wymienią na kolejną wizytę.

Nic tylko korzystać!

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
ul. Kopernika 1
26-600 Radom

Noc Muzeów – 17 maja 2014 r.
godz. 15.00-23.00

noc muzeum4Prezentacja nowego budynku przy ul. Kopernika

Po ponad trzech latach działalności w tymczasowej siedzibie, „Elektrownia” wraca do centrum miasta. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów po raz pierwszy od zakończenia remontu zostaną udostępnione zwiedzającym przestrzenie budynku przy ul. Kopernika. Nie będzie to oficjalna inauguracja działalności wystawienniczej, a jedynie prezentacja nowego obiektu i jedyna możliwość zobaczenia niezagospodarowanych pomieszczeń i miejsc zamkniętych na co dzień dla zwiedzających.

O godzinie 15.00 przewidziana jest wizyta marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
godz. 23.00

Widowisko multimedialne: An On Bast / Maciej Fortuna oraz VJ Pillow – Electroacoustic
Transcription Of Film Music Of Penderecki
Finałem Nocy Muzeów będzie wyjątkowy projekt artystycznego duetu: Anny Sudy (An On Bast) – kompozytorki, producentki muzyki elektronicznej i Macieja Fortuny – trębacza jazzowego i performera, polegający na elektroakustycznej transkrypcji muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Artyści skoncentrowali się na utworach skomponowanych dla potrzeb filmu, bądź wykorzystanych w obrazach filmowych, m.in. w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, „Katyniu”, czy „Szyfrach”. O znaczeniu przedsięwzięcia świadczy fakt, że płyta duetu wydana została za zgodą i z poparciem samego Krzysztofa Pendereckiego, a data jej premiery przypadła w dniu jego 80-tych urodzin. Projekt muzyczny doczekał się się jak dotąd kilku spektakularnych koncertów, jak choćby multimedialne widowisko w Poznaniu w obecności samego kompozytora, czy koncerty podczas Festiwalu Sztuki w Edynburgu i w Chopin Theatre w Chicago. Oprócz warstwy dźwiękowej koncert będzie zawierał autorskie wizualizacje VJ Pillow cytujące obrazy z filmów, do których muzykę pisał Krzysztof Penderecki.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.