Opalanie Od A do Z

W tym temacie znajdziesz droga czytelniczko wszystkie ważne frazy związane z opalaniem i latem

Aktywator – czynnik chemiczny, który zwiększa aktywność substancji podlegającej przemianom chemicznym. To także potoczne określenie profesjonalnych kosmetyków do opalania w solariach, które zawierają substancje czynnie wpływające na przyspieszenie procesu opalania.

Balsam – po opalaniu i prysznicu to niezbędny pokarm i zarazem napój dla twojej skóry i włosów, które wymagają wtedy nawilżenia od zewnątrz i od środka.

Cieplny udar – rzadka reakcja organizmu, która może wystąpić w czasie upalnej pogody i wysokiej wilgotności pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia. Objawy to wysoka gorączka (nawet powyżej 40şC), przyspieszenie tętna i oddechu, podwyższenie ciśnienia krwi, bóle i zawroty głowy, zaburzenia wzroku, nudności i wymioty, a nawet utrata przytomności.

DNA, a właściwie jego krótkie odcinki – to wkrótce nowy składnik kremu do opalania. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego odkryli, że fragment DNA o nazwie pTT może pomóc naprawiać ujemne skutki promieniowania ultrafioletowego i zapobiegać rakowi skóry, bowiem w badaniach na zwierzętach pozbawionych skóry i poddawanych naświetlaniom fragmenty DNA przechodziły w głąb skóry, aktywując w niej procesy naprawcze.
E witamina, czyli tokoferol, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, występuje w mięsie, jajach, mleku. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę E wynosi 10-30 mg. Jako bardzo silny przeciwutleniacz jest pożądanym składnikiem preparatów do opalania i po opalaniu.
Filtry to jeden ze składników nowoczesnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Ich zadaniem jest chronienie skóry przed nadmiernym działaniem promieni UVA i UVB. Kosmetyki zawierające takie filtry potocznie określa się mianem preparatów z faktorem, który jest oznaczony liczbą. Im większa jest ta liczba, tym dłużej preparat chroni skórę przed promieniami słonecznymi. Filtrów nie stosuje się w kosmetykach solaryjnych, więc nie nadają się one do stosowania na plaży.