Ta choroba częściej dotyka kobiet

Predyspozycje genetyczne, brak ruchu lub nadwaga – to główne czynniki, które przyczyniają się do rozwoju zakrzepicy żył głębokich, którą rokrocznie diagnozuje się u blisko 50 tys. naszych rodaków.

ta choroba dotyka wiele kobietJednak to kobiety – między innymi ze względu na ciasną odzież, ciążę i połóg – są dużo bardziej narażone na jej wystąpienie.

Głównym czynnikiem prowadzącym do rozwoju objawów choroby u kobiet jest ciąża i okres połogu. W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, zarówno fizjologicznych, jak również w obrębie położenia poszczególnych narządów wewnętrznych w miednicy. Układ immunologiczny przygotowuje się do zwiększonej utraty krwi, jaka następuje w momencie porodu, znacznie zwiększając jej krzepliwość. Znacznie zwiększa to ryzyko powstawania patologicznych skrzepów. Poza tym zwiększająca swe rozmiary macica uciska na duże żyły znajdujące się w obrębie miednicy i brzucha, spowalniając przepływ krwi w tych naczyniach. Na rozwój schorzenia w okresie połogu i ciąży ma także wpływ ograniczona aktywność fizyczna i znaczny wzrost masy ciała.

Poza powyższymi czynnikami przepływ krwi w naczyniach kończyn dolnych może być zaburzony również przez noszenie nieodpowiedniej, zbyt ciasnej odzieży i butów na wysokim obcasie. Dodatkowo parametry krzepliwości krwi ulegają także zmianie pod wpływem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, zawierających estrogeny.

Jak rozpoznać schorzenie?

Zakrzepica żył głębokich jest dość trudnym do rozpoznania schorzeniem, bowiem u blisko 50 proc. pacjentów nie daje żadnych objawów. Jeśli symptomy się pojawią, to często są nieswoiste i rzadko wskazują na zakrzepicę jako ich przyczynę. Z tego właśnie powodu duża liczba pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno, a nawet wcale. Jest to dość niebezpieczne, bowiem nieleczona zakrzepica żył głębokich może doprowadzić do zajęcia tętnic płucnych i w efekcie do zgonu. Główne objawy tego schorzenia stanowią przede wszystkim dolegliwości bólowe, zlokalizowane w obrębie zajętych żył. Ponadto pojawiają się: obrzęk kończyn dolnych, miejscowe bóle w okolicach uda lub łydki, zaczerwienienie lub zasinienie skóry, a także zwiększona temperatura zmienionej chorobowo kończyny. Jeśli dojdzie do zatoru w obrębie żył płucnych, wśród objawów można także wyróżnić przyspieszone tętno i oddech oraz duszności. Dowiedz się więcej o zakrzepicy na stronie zakrzepica24.pl.